Main menu

Audioknihy

Pro všechny z vás, kdo máte problém se čtením či vás čtení prostě nebaví, jsou určeny audioknihy. Jde vlastně o nahrávku mluveného slova. Jedná se výbornou pomůcku zejména pro lidi, kteří mají problém se zrakem.

Audiobook concept. Headphones and books on white isolated backgrKromě označení audioknihy se můžete také setkat s označením zvukové knihy či mluvící knihy. Jedná se o zvukový záznam nějaké knihy, který je uložen na zvukových nosičích. Nejčastěji pak na audio CD, audiokazetách či CD MP3.

Tyto mluvené nahrávky si můžete zapůjčit v knihovnách nebo zakoupit v různých obchodech s hudebními nosiči. Pokud se tedy rozhodnete zakoupit audioknihy, způsobů k jeho poslechnutí je několik. A to díky rozmanitosti médií, na které jsou namluvené knihy uloženy. Tyto speciální knížky je možné zakoupit také na internetu.

Audioknihy vám mohou připomínat doby, kdy se v rádiu předčítali různé knihy. Tyto knihy jsou určeny nejen pro dospělé, ale také pro malé děti, které ještě neumí číst. Můžete jim třeba pustit nahrávku s pohádkou místo toho, abyste ji četli sami. Audioknihy jsou také velice dobrým společníkem na cestě autem či hromadnou dopravou.

Audio Compact DiskVelká část audioknih je namluvená známými herci, jako jsou Igor Bareš, Dana Černá, Bořivoj Navrátil nebo Pavel Soukup a mnoho dalších.

V České republice nejsou audioknihy tak rozšířené, jako je tomu v sousedních zemích. Nejvíce rozšířené jsou především ve Spojených státech amerických. U nás jsou neoblíbenějším typem bestsellery. Počet vydavatelství, které se vydáváním audio knih zabývají, není příliš mnoho. K těm nejvýznamnějším pak patří Radioservis, Audiostory či Tympanum.

Pořízení audioknih může čtenáře knih odrazovat od čtení knih, či mohou právě naopak podnítit zvědavost čtenáře k zakoupení tištěné knížky.

A co vy? Dáváte přednost namluveným knihám, nebo si raději čtete knížky sami?